Володимир Кравцов: Елеватори Агро-Регіону готуються до викликів 2022 року
Компанія «Агро-Регіон» одна з найуспішніших агро-компаній України за показниками врожайності та ефективності. У її складі є також власні зерносховища. Про те, як розвивається елеваторний напрямок компанії, з якими складнощами довелося зіткнутися у 2021 році і до чого готується у новому сезоні, розповів операційний директор «Агро-Регіон» Володимир Кравцов.
Володимире, про елеватори вашої компанії ми писали дуже мало. Давайте почнемо з короткого знайомства із цим напрямком. Скільки у компанії елеваторів і яка їхня потужність одночасного зберігання?
Володимир Кравцов: Повноцінних елеваторів у нас два. Але є ще потужності по зберіганню та доробці зернових у підрозділах. Загальна потужність зі зберігання складає 150 тис. т.
Крім цього ми практикуємо ще зберігання у полімерних рукавах, і туди закладаємо в залежності від сезону — до 60-80 тис. т.
Якщо говорити конкретно про елеватори, то у Борисполі у нас 6 силосів по 7 тис. т, и 3 силоси по 5 тис. т., тобто 57 тис. т плюс там є склади напольного зберігання. Якщо дозволить ситуація у країні, то цей елеватор будем розширювати.
У Житомирській області ми маємо елеватор на 52 тис. т.
Ваші елеватори орієнтуються на зерно своєї компанії?
Володимир Кравцов: Починалось все з того, що нам потрібні були елеватори для власного зерна. І це спонукало компанію збудувати два елеватори — один у Житомирському кластері, а другий на два кластера — Київський та Чернігівський у Борисполі. На цей елеватор вдвічі більше навантаження, ніж на Житомирський.
Будували ми їх в очікуванні, що закриємо всі свої потреби. Але «апетит приходить під час їжі», і ми побудували потужності з деяким запасом. Виникла ідея працювати також із зерном сторонніх поклажодавців, тому вже два роки ми приймаємо і своє зерно, і від клієнтів. В пріоритеті — клієнти. Ми намагаємося їх обслуговувати максимально прозоро та чесно, щоб всі залишилися задоволені.
Як оцінюєте сезон, що минає, для ваших елеваторів?
Володимир Кравцов: Сезон був непростим з багатьох причин. Їх можна розділити на внутрішні і зовнішні. Внутрішні — є вузькі місця на елеваторах, які потрібно виправляти. Коли ми будували свої елеватори, то не мали ще досвіду у цьому напрямку, зараз вже попрацювали, зробили висновки і плануємо модернізацію. Зокрема на «Бориспільському елеваторі» це стосується вузлів приймання і відвантаження. На прийманні є проблеми з маршрутами транспортного обладнання. А на відвантаженні у вагони у нас невеликий бункер, якого недостатньо, тому теж будемо його збільшувати і нарощувати потужності.
Окрім цього у нас, як і у більшості зерновиків, були проблеми з «Укрзалізницею».
Які конкретно складності були з «Укрзалізницею»?
Володимир Кравцов: Нам нерівномірно приходили вагони. З маршрутними відправками проблем не було, а ось з повагонними… Коли до нас приїжджали вагони під монокультуру, вони прибували всі разом в один час, а якщо, скажімо, 5 вагонів під пшеницю, три під кукурудзу, два під соняшник, ми їх замовляли з певним таймінгом, але приїжджали вони не так, як ми замовляли. Не вистачає «УЗ» німецької точності. Хоча можливо, тут проблеми не тільки «Укрзалізниці», але й експедиторів. У нас вони різні, з кимось працювати легше, з кимось складніше.
Ну, і у нас були складнощі з завантаженням, з нас знімали маршрути, перенаправляли вагони. А ви знаєте, якщо не вистачає зберігання, а відвантаження не трапилося, прийом зупиняється, і це жах. Будем розбиратися з усіма своїми вузькими місцями у поточному році.
Як ви виходили із ситуації?
Володимир Кравцов: Кожного дня були наради, телефонні розмови. Якось викручувалися, з усім справились, зараз все добре.
Зараз дуже гаряча ще одна проблема — з газом. Ви її відчули?
Володимир Кравцов: Так, цілком. І справа не тільки в ціні на паливо, восени запустити газ на елеваторі — це велика проблема. То труба «не той конструкції», то тижнями потрібно чекати, коли приїдуть спеціалісти і «пустять газ». Той, хто стикається з такими проблемами, зрозуміє, про що я говорю.
Зараз ми дивимося у бік альтернативи. У нас з 2018 року був законсервований проект по альтернативному паливу, але ми до нього повернулися.
Чому був законсервований?
Володимир Кравцов: Спочатку були побоювання, що зерно матиме запах горіння, і щоб уникнути будь яких ризиків, ми запроектували теплообмінник. Він виявився малопродуктивним, що зменшувало продуктивність зерносушарки майже вдвічі. Ми були сильно розчаровані. Згодом з’ясували, якщо підтримувати потрібну температуру горіння, то немає ніякого запаху, і можна обійтись без теплообмінника.
Загалом, ціна газу дуже сильно сприяє проведенню переговорів щодо альтернативного палива. (Сміється).
На якому паливі працюєте?
Володимир Кравцов: Соняшникова пелета, вона більш теплоємна.
Самі виробляєте?
Володимир Кравцов: Ні, купуємо. Та коли виросла ціна на газ, виросли також ціни і на пелети. Тому зараз думаємо над виробництвом, але вже не в цьому сезоні.
Володимире, ви сказали, що були питання з потужностями по зберіганню, будете розширюватися?
Володимир Кравцов: Потужностей зі зберігання ніколи не буває багато. Я не знаю, кому їх достатньо. Завжди є клієнти, які хочуть позберігати деякий час зерно. Тобто ми розуміємо, що можемо зберігати більше. У нас, власне, на «Бориспільскому елеваторі» не вистачає різних по об’єму ємностей. Тобто ранні зернові, які залишилися зберігатися, виключають можливість завантажити туди пізні зернові. І це проблема. Зараз тюнінгуємо відвантаження і внутрішні технологічні маршрути.
Щодо «Миропільського елеватора», він був по суті монокультурним. Ми там швидкими темпами збудували альтернативну завальну яму для культур, що йдуть в базисних показниках без доробки. Думаємо над тим, щоб зробити додатково ще кілька ліній приймання, щоб переходити з культури на культуру. Це значно прискорить всі процеси.
На обох елеваторах у нас зерносушарки STRAHL потужністю 1 і 2 тис. т на добу.
Окрім того, ми на обох елеваторах запустили електронну чергу. Всі процеси приймання і контактування з вагами та лабораторією автоматизовані, тобто, у нас картки, автентифікації на кожному етапі. Це теж дуже прискорює всі міжособистісні контакти.
З нуля нічого не плануєте будувати?
Володимир Кравцов: Є такі думки, але на далеку перспективу, тому виробників обладнання і будівельників, які прочитають це інтерв’ю, прошу не турбувати (Сміється).
Ви операційний директор, тобто займаєтесь не тільки елеваторами, а й всією діяльністю компанії, наскільки це важко?
Володимир Кравцов: Так, я операційний директор, до певного часу займався лише виробництвом зернових на полях, а потім мені віддали ще й елеваторний напрямок. Поєднувати все не так просто. Здається, ну що там елеватори: прийняв, почистив, відправив зерно, але стільки нюансів… Єдине, в чому тут легше, порівняно з вирощуванням зернових, для елеваторів не так критичні погодні умови.
В якійсь мірі Вам легше в тому плані, що Ви бачите, який врожай, і можете планувати роботу, в тому числі і елеваторів?
Володимир Кравцов: Так, ми досить добре все плануємо.
Зараз є проблема не тільки з газом, але й з добривами. Деякі господарства думають міняти сівозміну і вирощувати замість кукурудзи, наприклад, сою. Як Ви вважаєте, це буде масово?
Володимир Кравцов: Думаю, що масового розвороту на 360 градусів у сівозміні не станеться, особливо у крупних компаній. Справа в тому, що перші контракти на матеріали вже підписали та сплатили, мабуть, на початку збирання ранніх зернових. І там досить щільно і швидко все відбувається. У 2022 році у нас є зміни, але вони не драматичні.
Тут ще питання планування урожаю, про яке ми говорили. У нас досить багато форвардних контрактів. Ще не закінчилася ґрунтообробка, а вже з’явилися форварди наступного року. І як ми все змінимо? Важко. Мене часто перепитують, чи у вас точно виросте те, що у вас у плані? А то ми вже все продали!
Ваші колеги з інших компаній говорять про посилення дефіциту кадрів на елеваторах, у вас він є?
Володимир Кравцов: Так, є така проблема. З кадрами скрізь складно, що в офісах, що на елеваторах. Якщо знаходимо людей, які цінують нашу компанію, ми їх навчаємо і бережемо. Взагалі у нас люди швидко долучаються до корпоративних цінностей. «Агро-Регіон» позиціонується як нормальний, євроінтегрований, прозорий бізнес.
Взагалі, на базі підрозділу у Великій Олександрівці ми хочемо створити таку собі «агроспільноту». Зібрати там всіх, хто має стосунок до «агро», побудувати там їм офіси, склади, виробничу інфраструктуру. Ми розташовані у 5 хвилинах від аеропорту «Бориспіль», тому місце дуже зручне, можна приїхати, з усіма поспілкуватись. Ми вже маємо там двох резидентів, команію MasSeeds та компанію CDF. Залучайтесь, приїжджайте, будемо всім раді.
На що елеватористам потрібно буде звернути увагу у 2022 році? Які будуть ризики, і як їх нівелювати?
Володимир Кравцов: Точно потрібно працювати над контролем ризиків, пов’язаних з газом. Думаю, багато хто буде переводити сушарки на альтернативу.
А взагалі, вважаю що 2022 рік будe дуже цікавим. З огляду на ціни матеріалів у нормального агробізнеса він може бути досить складним, а ось слабеньким аграріям може бути критично складно. Одним словом, все буде цікаво. Якщо хтось думав, що у агробізнесі вже бачив все, боюсь, будуть нові відкриття. Це стосується як погодних умов і стану полів, так і всіх культур, логістики, газу, собівартості…
Потрібно ще розуміти, що на більшість наших експортних позицій по зерновим та олійним культурам впливають світові ціни. Якщо ми виростимо малий врожай, то відповідно матимемо дороге зерно, при падінні світових цін продамо його по малій ціні. Тоді порадіють ті, хто займається форвардами, а решта можуть опинитись в складній ситуації.
Виходить, агробізнес доволі стресова праця. Чим відволікаєтесь від роботи?
Володимир Кравцов: Коли був молодший, регулярно грав у волейбол. Я байкер, сноубордист, стрілок, ганяю на роликах, відвідую зал, багато читаю, подорожую.
Раз на рік виїжджаю на зліт байкерів «Тарасова гора». Це здається найбільший захід в мотоспільноті України. Взагалі, коли потрібно відключити думки, то сідаю на мотоцикл і кудись їду. Одягаю шолом і відгороджуюсь від усього. Це дуже допомагає, хоча, на жаль, останнім часом виїжджаю все рідше.
Володимире, дякуємо за цікаву розмову, бажаю більше часу відновлення своїх ресурсів.
Інна Воробйова, Elevatorist.com