Вчора, 11:30 Елеватори

Послуги елеватора недооцінені, вони мають коштувати дорожче — думка

Цьогоріч на елеваторному ринку України спостерігається велика конкуренція за врожай елеватори майже порожні, морські термінали теж стоять недовантажені. На думку Ігора Шевченковласника та генерального директора групи компаній TESSLAGROUPнині послуги елеватора недооцінені й мали б коштувати дорожче. Проте через конкуренцію компанія не планує підвищувати тарифи. Про це пише Latifundist.

Читайте всі новини елеваторного ринку в нашому Телеграм-каналі

«Через те, що елеватори недовантажені, ми вимушені знижувати ціну в надії, що поїде зерно. Все залежить від кількості зерна. Чим його більше, тим, відповідно, меншою стає собівартість. Всі розраховують на маленьке завантаження. А якщо буде більше, то матимемо, скажімо так, прибуток. Якщо не буде завантаження, залишимося із збитком», — каже Ігор Шевченко.

Директор компанії SOLAGRO Сергій Щербань додає, що тариф на зберігання формується складно, адже включає багато непрямих витрат:

«Тариф зберігання не має знакозмінної величини. В сушінні, прийманні, відвантаженні — скрізь присутня знакозмінна величина собівартості — це енергоносії. У зберіганні такої величини немає. Натомість є багато витрат протягом року. Ці витрати всі намагаються вкласти у зберігання. І тут починається: заготував — недозаготував, комусь знижку дав… І починає стрибати цей тариф. Отака ситуація», — пояснює він.

Минулого року деякі елеватори пропонували навіть безкоштовне зберігання, щоб хоч трошки заробити на відвантаженні і частково покрити збитки. За словами Щербаня, цього року якщо буде все добре і піде вал зерна, ніхто знижку на зберігання чи приймання робити не буде.

Зазвичай на формування тарифів суттєво впливають великі гравці, такі як ДПЗКУ та «НІБУЛОН». Там, де конкуренція з ними менша, ціни на послуги можуть рости. 

В компанії «Волинь-Зерно-Продукт» повідомляють що не планують підвищувати тарифи на зберігання, які наразі становлять 2,82 грн/1 тоннодень за зернові, 3,20 — за олійні. При цьому трохи відкорегують ціни на очистку та сушіння.

«Може, відсотків на 5-10, згідно до того, як в нас зросла собівартість. Для ранньої групи це не є суттєво. Але доведеться перерахувати вартість сушіння, тому що дуже волатильний газ. У нас діючий тариф по сушінню 75 грн за тонну на зернові і 80 на олійні», — пояснив Тарас Коваценко комерційний директор компанії. 

Окремо відзначився і ринок альтернативного зберігання зерна. Співзасновник компанії «Планета пластик» Костянтин Ващенко зазначив, що ціни на рукави для зберігання зернових також не підвищуватимуть. Порівняно з минулим роком вартість стандартного рукава 2,7х60 м Harwell™ не змінилась і коштує $450.

Читайте також: Елеватори поступово стають виключно точкою трейдингу — думка

Ірина Шевчук, Elevatorist.com, 2025 р.