Через діяльність агротрейдерів в бюджет України не надійшло 4,8 млрд гривень податків — БЕБ

Обсяг не повернутої валютної виручки агротрейдерів може складати $1,8 млрд, через це бюджет країни ймовірно втрачає 4,8 млрд грн податків.

Такі дані отримали журналісти Latifundist.com в Бюро економічної безпеки на запит щодо ситуації з перевірками зернових терміналів в портах.

За інформацією БЕб, через порушення валютного законодавства та ухилення аграрних експортерів від сплати податків за кордон виводяться значні кошти, які мали б надходити до бюджету України.

«‎Встановлено, що протягом серпня-вересня 2022, з території України відправлено на експорт майже 12 млн т зернових культур та олії, орієнтовною вартістю — 137 млрд грн. З них близько 4 млн т агропродукції експортується підприємствами-оболонками, тобто тими, які фактично ведуть діяльність лише на папері»‎, — такого висновку дійшли аналітики БЕБ.

Зазначається, що у цих компаній відсутні основні засоби та трудові ресурси, придбання експортованого товару, їх службові особи не звітують або подають звітність не в повному обсязі, також вони перебувають в переліку ризикових платників ДПС тощо.

Співробітники БЕБ підрахували, що ймовірні втрати бюджету від несплати податків декількома підприємствами, які експортували агропродукцію сумнівного походження, складають 4,8 млрд грн.

«Ці підприємства експортують аграрну продукцію без відповідного відображення у податковій звітності, що свідчить про проведення операцій з легалізації товарів невстановленого походження. Відповідно, експортована продукція ймовірно закуповується у населення за готівку та жодним чином не оприбутковується. Це може свідчити про те, що згадані підприємства можуть використовуватись для документального оформлення операцій з експорту тіньової продукції та неповернення валютної виручки на суму близько $1,8 млрд‎», — відмітили у БЕБ.‎

Аналітики БЕБ зазначають, що переважна частина компаній-нерезидентів, які виступають у якості покупців зерна зерно, мають ознаки ризиковості: є фігурантами кримінальних проваджень щодо повернення агропродукції та визнання відсутнім права власності, перебувають в статусі «ліквідації», пов’язані з громадянами України тощо.

«‎Одними із завдань БЕБ є аналіз ризиків та оцінка загроз економічній безпеці держави. Згадані дії трейдерів, що здійснюють експорт продукції невстановленого походження призводять до тінізації економіки та ненаповнення бюджету. Ці компанії фактично виводять капітал з України, що стримує розвиток економіки та заважає зміцненню національної валюти. Все це шкодить економічній безпеці України»‎, — зазначив заступник Директора БЕБ Олександр Кучеренко.

На підставі аналітичного дослідження фахівців Департаменту аналізу інформації та управління ризиками БЕБ, детективи Головного підрозділу детективів БЕБ розпочали досудове розслідування у кримінальному проваджені за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора.

Детективи БЕБ спільно із співробітниками ДМС та СБУ здійснюють огляд продукції, встановлюють законність її походження, перевіряють наявність документів для експортних операцій.