Переробники зерна просять провести моніторинг пшениці врожаю 2021 за класами

Союз «Борошномели України», «Всеукраїнська асоціація пекарів» (ВАП) і «Укрхлібпром» просять уряд України прийняти ряд заходів, які забезпечать продовольчу безпеку країни в поточному році. Для цього асоціації запропонували провести моніторинг наявності пшениці врожаю 2021 за якісними показниками з поділом за класами.

Про це йдеться в листі переробників до прем'єр-міністра України Денису Шмигалю, пише Latifundist.com.

Меморандум про взаєморозуміння Мінагро та учасники зернового ринку складають вже 10 років поспіль. Однак у 2021 році між зернотрейдерами і виробниками зерна з одного боку, і переробниками зерна і хлібопекарями — з іншого виникли розбіжності.

Незалежні експерти вважають, що частка продовольчої пшениці в урожаї поточного року не перевищує 45%, пшениці 2-го класу (борошномельної) — не більше ніж 20%. З огляду на це, переробники запропонували встановити граничний обсяг експорту пшениці на рівні 25 млн т з обов'язковим розподілом в співвідношенні продовольчої і фуражної пшениці 45:55.

«Це б дозволило збалансувати потреби споживання на внутрішньому ринку і зовнішньому. Разом з тим, трейдерами був запропонований обсяг експорту пшениці на рівні 25,3 млн т без розподілу на продовольчу і фуражну. Це фактично нівелює мету Меморандуму і створює умови для повної відсутності добровільного врахування інтересів громадян України в споживанні базового продукту. Це може призвести до дефіциту продовольчої пшениці на внутрішньому ринку, що суттєво вплине на зростання цін на борошно і борошняних виробів і їх якість», — зазначено в листі.

Представники борошномелів і пекарів просять Дениса Шмигаля дати доручення Мінекономіки та Мінагро провести оперативний незалежний моніторинг наявності пшениці врожаю 2021 за якісними показниками з поділом за класами. За результатами моніторингу розробити механізм коригування експорту продовольчої пшениці 2 класу з урахуванням потреб внутрішнього ринку. Також, пропонується, щоб підприємства борошномельної галузі скористалися наявними доступними кредитними ресурсами, щоб закупити до кінця 2021 року не менше 700 тис. тпшениці 2 класу для внутрішніх потреб країни.

Відповідний лист підписали директор союзу «Борошномели України» Родіон Рибчинський, президент ВАП Юрій Дученко і глава об'єднання «Укрхлібпром» Олександр Васильченко.

Нагадаємо, асоціації переробників відкликали підписання Зернового Меморандуму.