Ігор Коломойський

Підприємець, політик, співвласник Групи «Приват» та агрохолдингу «Агроцентр-Украина (Приват-АгроХолдинг)»
508
Вік: 61 рік

Ігор Коломойський народився в м. Дніпропетровську. Має громадянство України, Швейцарії та Кіпру.

Освіта:

1980-1984 гг. — Дніпропетровський металургійний інститут, спеціальність «Теплотехніка та автоматизація металургійних печей», Ігор Коломойський отримав диплом інженера-металурга з відзнакою.

Кар'єра та бізнес:

Ігор Коломойський після завершення навчання в інституті отримав розподіл у проєктну організацію, але пішов працювати в кооператив «Фіаніт». За кілька місяців разом з А. Мартиновим і Г. Боголюбовим відкрив кооператив «Сентоза», що почав торгувати комп'ютерами та дрібною технікою;

з 1992 р. — «Сентоза» перейшов на торгівлю товарами широкого асортименту, включно з нафтою та феросплавами;

1992 р. — компанії-партнери: ТОВ «Віст», «Сентоза», «Сом» і ЗАТ «Приват-інтертрейдинг» створили новий банк ЗАТ КБ «Приватбанк». Покровителем бізнесу Ігоря Коломойського на той час був Павло Лазаренко, який обіймав керівні посади в Дніпропетровській обл., а пізніше став Прем'єр-міністром України (1996-1997 рр.);

Бізнес Група «Приват» створювалась на базі КБ «ПриватБанк» і активів, отриманих після ваучерної приватизації: «Укрнафти», коксохімічного заводу імені Калініна, Дніпропетровського ринку «Озерка», Нікопольського заводу феросплавів тощо;

Де-юре групи «Приват» не існує, але де-факто вона є: структура «Приват» об'єднує низку активів, записаних, окрім основних бенефіціарів, і на наближених до них осіб.

До бізнес-інтересів групи «Приват» входили не тільки банк, нафтохімічні підприємства, мережа АЗС, металургійні та феросплавні заводи (Стаханівський, Запорізький, Нікопольський), авіакомпанія «МАУ», медіагрупа «1+1 Медіа», «Обленерго» деяких міст («Полтаваобленерго», «Дніпрообленерго» тощо),  трейдинг, торгівля, спорт, гірськолижний курорт «Буковель», але й портовий (Іллічівський морський рибний порт, Чорноморський паливний термінал) та аграрний бізнес — «Приват-АгроХолдинг» (Агроцентр-Україна).

2015 р. — грудень 2016 р. — конфлікт навколо головній нафтовій компанії країни «Укрнафти»: спроби позбавити «Приват» одноосібного контролю в  «Укрнафті» призвела до того, що найбільший приватний банк «ПриватБанк» було национализирован, націоналізовано, 100% акцій перейшли до Міністерства фінансів України. Ігор Коломойський та його бізнес-партнер Геннадій Боголюбов прямо чи опосередковано володіли понад 91,5% акцій «ПриватБанку».

грудень 2017 р. — майно й активи Ігоря Коломойського та інших акціонерів «Приватбанка» заблоковано рішенням Високого Суду Англії. За рішенням Лондонського суду вони зобов'язані виплатити націоналізованому «ПриватБанку» 11 млн фунтів. 

листопад 2022 р. — акції «Укрнафти» та «Укртатнафти» були відчужені на користь держави. До націоналізації 42% акцій «Укрнафти», 28% акцій «Укртатнафті» належали групі «Приват» Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова.

Громадська та політична діяльність:

Ігор Коломойський веде активну громадську діяльність, серед якої — участь у створенні музейного комплексу «Мистецький арсенал» у Києві, підтримка єврейської громади Дніпропетровська, для якої було споруджено один із найбільших у світі єврейський общинний центр «Менора», ремонт тунелів уздовж Стіни плачу та відродження історичної синагоги «Хурва» в Єрусалимі.

з 1998 р. — «Полтаваобленерго» входить до складу Опікунської ради Дніпропетровської єврейської громади.

2008 р. — Ігор Коломойський став Всеукраїнської спілки єврейських громадських організацій «Об'єднана єврейська громада України».

березень 2014 р. — березень 2015 р. — голова Дніпропетровської обласної держадміністрації (ОДА). Надавав фінансову допомогу добровольчим батальйонам МО України та спецбатальйонам МВС України, утримував низку власних добровольчих формувань (батальони «Штурм» та «Днепр»).

2019 р. — Ігор Коломойський єдиний із великих бізнесменів публічно та медійно підтримував президентську кампанію Володимира Зеленського.

грудень 2021 р. — Ігор Коломойський вийшов зі складу наглядової ради телеканалу «1+1 Медіа».

Сім'я:

Ігор Коломойський одружений, має дочку Анжеліку та сина Григорія.

Фінанси:

2018 р. — статки Ігоря Коломойського американський журнал Forbes оцінив у $1,1 млрд.

2020 р. — Ігор Коломойський у Топ-10 найбагатших українців за версією Forbes Ukraine зі статками $1 млрд посідає 8 місце.

2021 р. — Ігор Коломойський у Топ-10 найбагатших українців за Forbes Ukraine зі статками $1,8 млрд посідає 4 місце.

2022 р. — станом на листопад Forbes оцінив статки Ігоря Коломойського після втрати «Укрнафти» та «Укртатнафти» у $850 млн.

Події:

Ігорю Коломойському із партнерами Міністерством юстиції США висунуто звинувачення, що у 2006-2016 рр. вони заволоділи 13 сталеливарними заводами у різних регіонах США, які придбали за кошти, незаконно виведені з «ПриватБанку».

березень 2021 р. — США запровадили візові санкції проти Ігоря Коломойського, його дружини, дочки та сина.

2-3 вересня 2023 р. — детективи Бюро економічної безпеки спільно з СБУ вручили Ігорю Коломойському підозру у шахрайстві та легалізації майна, здобутого злочинним шляхом. Цей епізод, за даними слідства, стосується того, що Ігор Коломойський протягом 2013–2020 рр. привласнював кошти шляхом їх виводу за кордон. Також у період з 2013-2014 рр. Коломойський незаконно заволодів 5,8 млрд грн, створивши для цього злочинне угруповання разом зі співробітниками банку, в якому він був засновником та акціонером.

8 вересня 2023 р. — Національне антикорупційне бюро України та САП після повідомлення про підозру Ігорю Коломойському ініціювали арешт його активів. 

2024 р. — Шевченківський райсуд м. Києва під час засідання 22 квітня продовжив запобіжний захід у вигляді тримання під вартою бізнесмена Ігоря Коломойського до 2 червня 2024 р. Також рішенням суду зменшено заставу з 2,4 до 1,96 млрд грн. 

Підготовлено за матеріалами відкритих джерел
Поновлено 19 листопада 2024