В Україні даремно нехтують будівництвом маленьких переробних заводів — учасник ринку
В Україні досить прохолодне відношення до будівництва маленьких виробництв. І даремно. В Європі доволі багато маленької переробки, і первинної, і середньої, і глибокої.
Про це Elevatorist.com розповів учасник ринку на умовах анонімності.
Він побував на невеличкому європейському заводі, який переробляє 600 тонн ріпаку на добу. Олію виготовляють простим методом холодного пресування. Але півлітрова пляшечка цієї олії в магазині коштує 4 євро, літрова — 7.
«Половина офісу цього маленького заводу — маркетологи. Просто для порівняння — на портовому вантажать готову продукцію суднами, а тут просто пляшечка олії холодного віджиму. І ці пляшечки у кожному магазині Німеччини, їх охоче купують, бо маркетологи вибудували стратегію найкращої супер-олії, в якій збереглися всі корисні речовини та вітаміни. Хоча все воно зберігається і на тому великому виробництві. Тож у підсумку, на маленькому заводі маржа не менша ніж на великому, тільки переробляти їм треба не 6000, а 600 тонн на добу», — гворить учасник ринку.
Більше читайте тут: Розвиток переробної галузі в Україні — чому ідея не завжди працює
Отже, питання ефективності виробництва — це не тільки потужність переробки, це ще й грамотний маркетинг продукції. Такий же випадок наш співрозмовник спостерігав і в італійських виробників оливкової олії: з одного боку велике підприємство на 1,5 тис. тонн оливок на добу, а з іншого — завод на 50 т/доб, пляшечка олії якого коштує 12 євро. Тому що «найкращі оливи», хоча оливи з одних й тих самих ферм.
«В нас так заведено, що якщо щось будувати, то має бути монстр; проблема в тому, що все має бути «як у всіх». Є в когось ОЕЗ? Добре, ми також побудуємо ОЕЗ. Який? Ми побудуємо на 1000 тонн, тому що так треба для рентабельності. Так, коли ти виготовляєш не кінцевий продукт переробки, то ОЕЗ менший ніж хоча б 300 тонн на добу буде не ефективним. Різниця між переробкою 300 та 600 тонн — 20%, різниця між 600 та 1000 — іще 15%. Тому зрозуміло, що всі будують на 1000. Але ніхто не думає про те, що буде з сировиною», — зазначає фахівець.