Більшість української с/г продукції експортуватиметься до Туреччини з нульовим митом — Мінагрополітики

З 1 травня 2023 року Туреччина планує відновити мито на імпорт ключових зернових культур для всіх країн-експортерів. Мито становитиме 130% й поширюється виключно на пшеницю, ячмінь, кукурудзу, жито, овес та сорго.

Туреччина є великим імпортером української пшениці. Але в Мінагрополітики України зазначають, що більшої частки українського зерна це мито не стосується, оскільки наша продукція ввозиться до Туреччини переважно для продажу в треті країни, і за неї мито не сплачується.

У Туреччині діє два митних режими на імпорт:

  • Перший для продукції, яка використовується для внутрішнього споживання. Якраз для такої продукції Уряд Туреччини і оголошував тимчасову нульову ставку мита. Наразі термін дії цього пільгового режиму закінчився. І митна ставка 130% повертається.
  • Другий, для продукції, яка йде на продаж в треті країни до чи після переробки. Для цього режиму мито не сплачується.

Україна поставляє продукцію до Туреччини переважно за другим митним режимом. Якщо говорити у відсотках, то зерна за першим режимом, на який повертається мито, до Туреччини йде близько 5% від усього експорту до цієї країни.

Довідково: за даними Державної митної служби України, за підсумками першого кварталу 2023 року Туреччина імпортувала української пшениці на $168,8 млн, це 17,7% від усього її імпорту.