Виробники соняшникової олії потрапили у патову ситуацію через дефіцит сировини

На олійному ринку цього року, як і минулого, склалася безпрецедентна ситуація. У сезоні 2020/21 постраждали і виробники, і споживачі, коли соняшникова олія подорожчала $1700 за т на базисі FOB у березні 2021 року і впала в ціні до $1060 за т до червня.

Про це повідомляє відділ аналітики та моніторингу компанії «Прометей», пише Latifundist.com.

Виробники олії потрапили у пастку. З одного боку, фермери утримують продаж сировини, з іншого — імпортери не хочуть купувати дорогу олію.

«Фермери не хочуть продавати соняшник, очікуючи на пікові ціни минулого сезону 23–25 тис. грн. Висока вартість реалізації зернових дозволила їм накопичити запас коштів та не поспішати з продажем соняшника. Імпортери категорично відмовляються купувати дорогу олію, великі обсяги, не даючи можливості виробникам олії підвищувати закупівельну ціну на сировину», — коментують аналітики.

Як події розвиватимуться надалі, на думку експертів, передбачити дуже складно. З одного боку, гіперінфляція, гроші, випущені для подолання наслідків пандемії, знаходять застосування у сировинних товарах. Про це свідчить динаміка індексу продовольчих цін The Food and Agriculture Organization (FAO). Значення індексу досягло 134,4 пунктів, перевищивши показник 2011 року на 131 пункт. З іншого боку, можлива чергова хвиля COVID-19 може спровокувати повторне заморожування економіки.

«Малоймовірно, що ціни на продовольчі товари повернуться до середнього рівня попередніх 5–10 років у 2022 р. через високу собівартість виробництва продукції (у 2016 р. індекс продовольчих цін згідно з FAO склав 91,9 пунктів)», — коментують у компанії «Прометей».

За словами аналітиків, оптимісти очікують, що незабаром буде подолано пандемію, вирішиться енергетична криза, виробники адаптуються до кліматичних змін та особливостей господарювання. Крім того, дисбаланс попиту та пропозиції нівелюється, ціни на сировинну панель стабілізуються, ринок втратить волатильність і перестане бути високоризиковим. Протилежний варіант — колапс фінансової та економічної системи, якого не уникнути у разі повторної зупинки економік світу через пандемію.

«Прагматичний сценарій — стежити в режимі non-stop та оперативно реагувати на найменші фактори ризику та зміни умов взаємодії з ринком», — підсумували фахівці.

Нагадаємо, ціни на рослинні олії зросли слідом за нафтою.