Рекордне обміління Дунаю ускладнює експорт українського зерна через Констанцу — Bloomberg
Рекордно низький рівень води в Дунаї створює нові труднощі для експорту українського зерна через румунський порт Констанца. Це відбувається в той час, коли через посилення російських атак на чорноморську портову інфраструктуру Україна дедалі більше залежить від альтернативних логістичних маршрутів. Про це повідомляє Bloomberg.
Читайте всі новини елеваторного ринку в нашому Телеграм-каналі
До порту Констанци зерно доставляють автомобілями, залізницею та баржами Дунаєм. Однак через спеку та тривалу відсутність опадів рівень води в річці різко знизився, тому баржі змушені перевозити менше вантажу.
Це підвищує ставки річкового фрахту та збільшує навантаження на автомобільні й залізничні перевезення, спричиняючи додаткові витрати та затримки.
«Румунські фермери більше не мають достатнього доступу до вантажівок, а транспортні витрати різко зросли», — заявив віцепрезидент Форуму професійних фермерів і переробників Румунії Стан Тіберіу-Дан.
За даними організації, виробники, які відправляють пшеницю, соняшник і ріпак до Констанци Дунаєм, стикаються зі скороченням кількості рейсів барж, довшим очікуванням і вищими ставками фрахту, які вже перевищують сезонний рівень.
Президент Асоціації бізнесу порту Констанца та генеральний директор Comvex SA Віорел Панайт зазначив, що його зерновий термінал міг би перевалювати приблизно на 20% більше вантажів для обслуговування проєкту «Шляхи солідарності» з Україною. Однак через низький рівень води Дунай доставляє до терміналу менше зерна.
Водночас «Укрзалізниця» веде переговори із сусідніми країнами щодо відкриття нових експортних маршрутів. Водночас, за словами міністра аграрної політики та продовольства Тараса Висоцького, залізниця разом із дунайським напрямком можуть забезпечити лише близько третини пропускної спроможності українських чорноморських портів.
На думку аналітиків, ситуація може ще більше ускладнитися. Румунія очікує рекордний врожай пшениці, ячменю та ріпаку, а також пізніше збирання кукурудзи. Одночасно Україна після втрати приблизно третини потужностей чорноморського експорту змушена переорієнтовувати частину зернових вантажів на альтернативні маршрути. У результаті українське зерно та новий урожай Румунії конкуруватимуть за ті самі вантажівки, вагони та дунайські баржі.
Експерти зазначають, що без відновлення рівня води в Дунаї або покращення безпекової ситуації в Чорному морі логістичні обмеження можуть і надалі підтримувати високі ціни на зерно.
Читайте також: Світові ціни на пшеницю зросли майже на 6% через атаки на чорноморський експорт — ФАО
Ірина Шевчук, Elevatorist.com, 2026 р.
Кабінет