Через нове експортне мито частина фермерів стримуватиме продажі ріпаку — ASAP Agri

Парламент України в середу 16 липня ухвалив запровадження 10% мита на експорт ріпаку та сої. Обмеження, ймовірно, почнуть діяти з 1 вересня. Це означає, що найближчими тижнями трейдери намагатимуться відвантажити максимум обсягів ріпаку до початку дії нових правил, а частина фермерів може стримувати продажі та очікувати поки ситуація стабілізується. Про це повідомила керівниця редакційного контенту та аналітики ASAP Agri Вікторія Блажко, пише Latifundist.com. 

Читайте всі новини елеваторного ринку в нашому Телеграм-каналі

За її словами, на внутрішньому ринку наразі спостерігається стрімке зниження цін на ріпак. Для багатьох дрібних і середніх фермерів самостійно експортувати врожай майже нереально, навіть якщо формально вони звільнені від сплати мита. Це підсилює очікування зростання пропозиції на внутрішньому ринку, тому ціни так швидко відреагували.

«Взагалі, зараз ринок опинився під подвійним тиском: з одного боку — нове мито, з іншого — слабкі котирування на Euronext. Варто нагадати, що ціни в Україні утримувалися стабільними навіть тоді, коли біржа кілька тижнів поспіль втрачала позиції. Тепер ці фактори працюють синхронно», — каже Блажко.

Експертка зауважила, що мито стає фактором швидкої перебудови ринку ріпаку в Україні. Експортна модель змінюється, торгові потоки переформатовуються, а головне питання — куди збувати готову продукцію — залишається відкритим.

«Заводи поки не активізуються: відсутність маржі переробки та слабкий попит на ріпакову олію й шрот з боку імпортерів не сприяють закупівлям. У нинішніх умовах навіть переробка сої виглядає вигіднішою», — додала вона.

Читайте також: Внутрішні ціни на олійні в Україні впали на тлі прийнятого експортного мита

Ірина Шевчук, Elevatorist.com, 2025 р.