Наступні 3-4 місяці залишатимуться критичними для формування світових цін на соняшникову олію — аналітики

Світовий ринок соняшникової олії переживає напружений період. За період квітня-травня спостерігалось зниження ціни порівняно з соєвою та ріпаковою оліями, тому конкурентоспроможність соняшникової продукції значно погіршилася, а попит на неї  скоротився, повідомляє АПК-Інформ.

Читайте всі новини елеваторного ринку в нашому Телеграм-каналі

Слабкий імпорт посилює тиск на ціни та спонукає ключових споживачів шукати альтернативні джерела поставок.

Аналітики зазначають, загальне світове споживання соняшникової олії знижується і в 2024/25 МР прогнозується на рівні 22,1 млн т проти рекордних 23,6 млн т у попередньому сезоні. Найбільше скорочення очікують в ЄС, Китаї, Ірані, Індії та Туреччині. Світовий імпорт соняшникової олії у січні–березні 2025 р. знизився на 20%, найбільше в ЄС, Китаї та Індії. 

Окрім цього, експорт олії з Причорноморського регіону обмежений. Україна скоротила постачання на 1 млн т у першій половині сезону. Частка російського експорту залишилась високою у жовтні-грудні, але також почала скорочуватись. Загалом обсяги відвантажень впали до 7,2 млн т у жовтні–березні 2024/25 МР, порівняно з 8,3 млн т минулого року.

Поставки соняшникової олії зростають лише з боку Аргентини (+18%, до 539 тис. т у жовтні-березні 2024/25 МР) та Казахстану (+45%, рекордні 336 тис. т), що частково компенсує зменшення пропозицій на ринку.

За прогнозами аналітиків, наступні 3-4 місяці залишатимуться критичними для формування цін на соняшникову олію через обмежені запаси старого врожаю та очікуваного збільшення виробництва у сезоні-2025/26. Експорт соняшникової олії у квітні-вересні 2025 р може скласти лише 6,4 млн т в порівнянні з 7,8 млн т у зазначений період минулого року.

Читайте також: Delta Food запустила нову лінію з розливу соняшникової олії

Ірина Шевчук, Elevatorist.com, 2025 р.