Верховна Рада ухвалила законопроєкт про відкриття експорту біометану
ВРУ прийняла в цілому в другому читанні законопроєкт №9546 «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо митного оформлення біометану». За проголосували 297 депутатів.
Про це йдеться на сайті ВРУ.
Митний контроль та оформлення біометану, що експортується, здійснюватимуть у порядку, передбаченому для природного газу.
«Очікуваними результатами є зменшення залежності від імпорту енергетичних ресурсів, сфери виробництва біометану, правова визначеність митного створення належних умов для розвитку та стимулювання виробництва біометану», — зазначається у пояснювальній записці.
Щоправда, як пише голова правління Громадської спілки «Біоенергетична асоціація України» Георгій Гелетуха у виданні AgroTimes, в Перехідних положеннях вказано, що Кабінету міністрів та інші органи виконавчої влади мають три місяці на приведення своїх документів у відповідність до закону.
Зокрема, потрібно внести зміни до двох наказів Мінфіну про митне оформлення газів, які передаються трубопровідним транспортом і про товари, які належать до компетенції енергетичної митниці.
За прогнозом Мінфіну, після набуття чинності законопроєкту №9456 їм потрібен місяць для внесення необхідних змін до Наказів та їх затвердження. Більше юридичних перешкод для експорту біометану немає. Тому вже з травня вже може розпочатися експорт українського біометану.
Як зазначають експерти, прийняття закону дозволить прибрати барʼєри на шляху експорту біометану.
«За оцінками, у 2030 році загальне виробництво біометану в Україні може досягти 1 млрд м³/рік. Технічно досяжний потенціал виробництва біометану складає до 10 млрд м³/рік»,— пише експерт у галузі зеленої енергетики, енергоефективності та декарбонізації економіки Костянтин Гура.
Нагадаємо, «Галс Агро» зупинив виробництво біометану через економічну недоцільність. Зараз на заводі зупинено когенераційну установку, що очищає вироблений там біогаз до рівня біометану.