Великотоннажним суднам, які рухаються зерновим коридором, продовжили пріоритетність

Великим суднам, які доставляють агропродукцію з портів Великої Одеси в рамках «зернового коридору», продовжили пріоритетність при проходженні Босфору. В першу чергу продовжать пропускатися судна з корисним навантаженням від 15 тис. тонн для всіх типів продовольчої продукції за виключенням олійних та від 6 тис. тонн — для олійних.

Таке рішення було прийняте 18 січня під час засідання Координаційної ради з питань логістики в сільському господарстві, повідомляє пресслужба Мінагрополітики.

Питання було порушено через сповільнення інспекції JCC у Босфорі, в якій беруть участь і представники росії. Станом на 18 січня в Босфорі на інспекцію очікує 121 судно (28 — з агропродукцією на борту, 93 — судна, які йдуть до портів під завантаження). Середній час очікування — від 2 до 5 тижнів, що також призводить до мільйонних збитків вантажовласників.

Щоб покращити ситуацію та спланувати роботу портів, учасники Координаційної ради підтримали продовження строку дії рішення від 23 листопада 2022 року щодо продовження надання пріоритету суднам, при проходженні Босфору в рамках «зернового коридору», чиє корисне навантаження відповідає встановленим вимогам.

Як зазначили учасники наради, це рішення дозволило зберегти обсяги експорту в грудні 2022 року на попередньому рівні, попри скорочення кількості суден, які пройшли інспекцію та були допущені до завантаження аграрною продукцією.

Щодо покриття воєнного ризику страховими компаніями, що страхують морські перевезення зерна — учасники ринку зазначили, що попри відмову страхувальників Клубу IG покривати ризики, пов’язані з війною, інші страхувальники продовжують укладати договори. Загалом ситуація не загрожує роботі «зернового коридору» та продовольчій безпеці.

Під час засідання Координаційної ради Міністр Микола Сольський підкреслив недопустимість затримки отримання дозволів на вивезення власної продукції з деокупованих територій Харківської області та закликав спростити бюрократичні процедури для ефективного вивезення зерна.

Також учасники Координаційної ради обговорили питання забезпечення електроенергією елеваторів та запровадження окремої електронної черги для вантажів з коротким терміном придатності.

У нараді взяли участь представники Міністерства інфраструктури України, Міністерства економіки України, Державної податкової служби України, Державної митної служби України, керівництво Укрзалізниці, портів, обласних адміністрацій.