Аграрна галузь через війну може втратити до $9,8 млрд

Внаслідок повномасштабного вторгнення РФ аграрний сектор України в 2022 р. може втратити $9,3-9,8 млрд, або майже сумарний прибуток аграрних підприємств, отриманий за 2020 та 2021 рp.

Про це повідомляє завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення ННЦ «Інститут аграрної економіки» Олександр Захарчук.

Зокрема суми втрат можуть бути:

  • на блокуванні морських портів та зміні логістики експортних перевезень — $7,5-8 млрд,
  • на вартості непроданого минулорічного зерна — до $0,5 млрд,
  • на вартості знищених або захоплених окупантами складських приміщень елеваторів — ще додатково $1,3 млрд.

Як зазначив науковець, з початку війни мережа українських залізниць втратила додатково ще 15% своєї експлуатаційної мережі від загальної, крім втраченої в АР Крим й частини Донецької та Луганської областей у 2014 р.

Крім того, в березні практично всі експортні обсяги зерна розвернулися в бік західних та південно-західних кордонів, стався транспортний колапс.

Тим не менше з початком функціонування «зернового коридору» «Укрзалізниця» почала стрімко повертати собі довоєнну продуктивність. За прогнозними оцінками науковців Інституту аграрної економіки, за умови продовження роботи «зернового коридору» залізничні перевезення можуть сягнути минулорічного рівня в 4,1 млн тонн.

«Нині для сільського господарства найбільш гостро стоїть проблема тарифів на перевезення врожаю та вартості його зберігання»,— повідомив Олександр Захарчук.

У цілому з початком блокади портів вартість логістики в структурі експорту зросла в 5-7 разів та досягла показника $180 на 1 тонну зерна.

У 2022 році планується зібрати не менше 50 млн тонн урожаю зернових та 15 млн т олійних. З урахуванням перехідних запасів, очікувався дефіцит елеваторних потужностей не менше 15-20 млн тонн. Це може також призвести до значних втрат через відсутність відповідних умов для зберігання врожаю, висловив занепокоєння експерт.

«Тому для реалізації експорту сільськогосподарської продукції необхідно в подальшому розвивати аграрну логістику через будівництво нових перевалочних комплексів та транскордонних терміналів на заході України; будівництво нового транспортного коридору до портів Польщі та Литви на базі широкої залізничної колії; розвитку річкового експорту агропродукції; збереження й підтримку аграрного сектора в умовах неповної роботи портів на рівні держави»,— підсумував експерт.