Відкриття портів вплине на ціну зерна — Сольський


Джерело фото: Elevatorist.com

Експортні залишки зернових та олійних культур за 2021 рік становлять $10 млрд, цьогорічний агроекспорт оцінюється ще в $20 млрд. Із розблокуванням морських портів має збільшитися обсяг експорту зернових. Крім того, буде значно здешевлена логістика.

Про це сказав Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський.

Наразі з ціни умовно в $350 за тонну український фермер має тільки близько $100, решта — вартість транспортування. При цьому в ринкових умовах, до блокади портів, фермер віддавав інфраструктурі тільки 15% від ціни агропродукції.

«Нам до цього потрібно повертатися. Якщо цього не станеться, настане ще більша проблема — в першу чергу в Україні, а потім у світі»,— підкреслив Микола Сольський.

Крім того, як пояснив Микола Сольський, відкриття портів — один із факторів у світі, що наразі впливає на ціну зерна. Так, біржа відреагувала ще в день підписання угоди: котирування на пшеницю і кукурудзу дещо знизилися. Разом з тим, для українських фермерів відпускна ціна уже збільшилася: на 20–30 % на ріпак, 10–20% на кукурудзу, та 10% на пшеницю.

Міністр інфраструктури Олександр Кубраков зазначив, що протягом найближчих двох днів у Стамбулі будуть розроблені внутрішні технічні документи координаційного центру. Очікується, що він розпочне роботу з 27 липня.

«Діяльність координаційного центру полягає у нагляді та координації функціонування гуманітарного коридору, але не поширюється на територіальні води України. У територіальних водах України виключно українська влада має компетенції адмініструвати та забезпечувати всі процеси»,— наголосив він.

Олександр Кубраков додав, що для України важливо отримати валютні надходження, а саме відкриття портів дозволить отримати мінімум мільярд доларів на місяць. Також важливо, щоб українські фермери отримали фінансування вже в цьому році, щоб мати можливість зробити посівну кампанію на наступний сезон... Це питання виживання для всієї галузі. 

При цьому Міністр інфраструктури підкреслив, що в самій угоді немає жодних обмежень за цінами та за обсягами експорту.