Нова інструкція з обліку зерна відкине зерновий ринок на 4 роки назад — аграрії

Аграрії України звернулися до прем'єр-міністра і Мінагрополітики України з вимогою не вводити нову бюрократичну інструкцію по якісно-кількісному обліку зерна. Вона може створити значні регуляторні бар'єри для зернових підприємств.

Про це AgroPolit.com повідомила пресслужба Української зернової асоціації (УЗА).

Українська зернова асоціація, Українська аграрна конфедерація, Морська палата України та Асоціація стивідорних компаній Одеського морського порту звернулися з відповідним листом до чиновників.

Позиція бізнес-асоціацій зумовлена ​​тим, що прийняття проекту наказу Мінагрополітики України «Про затвердження Інструкції з ведення кількісно-якісного обліку зерна і продуктів його переробки на зернових та зернопереробних підприємствах усіх форм власності» відкине український зерновий ринок на чотири роки назад і призведе до повернення «старих правил гри», які були передбачені попередньою Інструкцією.

Традиційно щороку аграрний експорт забезпечує більше 40% валютних надходжень в Україну. Цього року аграрії забезпечать ще більші надходження в країну, адже цьому сприяють високі ціни на зерно і рекордний урожай зернових і олійних культур, який прогнозується на рівні 110 млн т. При цьому, Україна також очікує рекордний експорт зерна — близько 70 млн т.

«За ці 4 роки функціонування зернового ринку без відповідної Інструкції Україні вдалося значно поліпшити свої показники, а ринок не зазнав ніяких негативних наслідків у зв'язку зі скасуванням відповідної Інструкції. Навпаки, така Інструкція через свою зношеність, неактуальність і невідповідність сучасним ринковим реаліям, створювала суттєві бар'єри і перешкоди на шляху здорового розвитку ринку і експорту вітчизняного зерна. Крім цього, вона створювала підгрунтя для корупційних зловживань з боку посадових осіб хлібних інспекцій», — йдеться в повідомленні.

На сьогодні близько 80% міжнародного торгового обороту на ринку зерна здійснюється за допомогою стандартних форм контрактів Міжнародної асоціації торгівлі зерном і кормами (GAFTA). Отже, саме міжнародні стандарти, розроблені в рамках GAFTA, і диктують основні вимоги для всіх учасників міжнародного ринку торгівлі зерном по всьому світу, в тому числі, і для вітчизняних експортерів.

Нагадаємо, в липні 2021 року на сайті Мінагрополітики України був опублікований для громадського обговорення проект наказу Мінагрополітики України «Про затвердження Інструкції з ведення кількісно-якісного обліку зерна і продуктів його переробки на зернових та зернопереробних підприємствах усіх форм власності».