Експортний потенціал українського ріпаку до січня оцінюють на рівні понад 1 млн т

У жовтні Україна експортувала лише 8 тис. т ріпаку (проти 210 тис. т за той же період минулого року), тоді як ріпакової олії відвантажено 26 тис. т, що в понад п’ять разів більше, ніж торік. Експортний потенціал ріпаку до січня оцінюють на рівні 1,3-1,6 млн т, повідомляє Spike Brokers.

Читайте всі новини елеваторного ринку в нашому Телеграм-каналі

Брокери зазначають, що затвердження механізму звільнення фермерів від сплати експортного мита стало важливим сигналом для ринку, повернувши аграріям впевненість у безбар’єрності експортних продажів. 

«Прямим наслідком відновлення чесної конкуренції за сировину між експортним і внутрішнім ринками стало зростання цін: уже на початку тижня ціни переробних заводів піднялись на 10-20 $/т з ПДВ», — йдеться в повідомленні.

Водночас більшість аграріїв наразі стримують продажі ріпаку на внутрішньому ринку, очікуючи більш сприятливих умов експорту в листопаді-грудні. 

Спотовий індекс ціни на переробку ріпаку з поставкою протягом 30 днів піднявся на 6 $/т з ПДВ — до 596 $/т (ціна за базову якість 8/2/48, не-ГМО, скоригована з урахуванням вартості транспортування від заводу до базису СРТ Одеса).

Водночас закупівельні ціни переробників все ще залишаються на 10-20 $/т з ПДВ нижчими за потенційні експортні рівні у випадку безмитного продажу виробником.

Читайте також: Україна переробила рекордний обсяг ріпаку та відвантажила майже 100 тис. т олії до ЄС у вересні

Ірина Шевчук, Elevatorist.com, 2025 р.