Україна у вересні-грудні переробила рекордний для галузі обсяг сої

Переробка соєвих бобів у грудні в Україні зросла до місячного максимуму, склавши трохи більше 250 тис. т, що майже на рівні показника листопада. Про це повідомляє ІА «АПК-Інформ».

Читайте всі новини елеваторного ринку в нашому Телеграм-каналі

Сектор соєвих бобів в Україні через активнішу пропозицію сировини та більш привабливу вартість демонструє високі обсяги переробки. Всього у вересні-грудні в країні було перероблено рекордні для галузі 867 тис. т сої. До цього максимум для вересня-грудня фіксувався у 2019/20 МР — 665 тис. т.

Основним стимулом для збільшення переробки залишається активний попит на український соєвий шрот з боку Євросоюзу. Згідно з оперативними даними, експорт даного продукту з України у вересні-грудні 2024/25 МР склав 284 тис. т (+14% до 2023/24 МР), що стало абсолютним максимумом для даного періоду.

Як зазначають аналітики, соя є гарною альтернативою для заводів у поточних умовах задля збільшення завантаження потужностей, однак, «з переробкою соєвих бобів теж не все так добре».

«Однією з найбільших складнощів для сектору є перенасичення внутрішнього ринку соєвим шротом та макухою, оскільки виробництво даних продуктів зростає другий сезон поспіль, а ціни попиту на експортному напрямку в поточному сезоні значно знизилися. Так, в середньому ціни попиту на експортному ринку соєвого шроту восени 2024 р. поступаються цінам в аналогічний період попереднього року до 100 $/т (умови DAP-західний кордон)», — йдеться у повідомленні.

Основними факторами зниження цін виступають здешевшання соєвих бобів у поточному сезоні, а також зростання пропозиції на європейському ринку соєвого шроту з Південної Америки.

Читайте також: Переробка сої, на відміну від соняшника, наразі залишається вигідною — аналітик

  • У грудні 2024 року Україна відправила перший хендсайз із соєвим шротом до Іспанії.
  • У січні Україна експортувала 27,44 тис. т соєвого шроту до Франції.

Євгенія Тулаїнова, Elevatorist.com, 2025 р.