Система верифікації українського зерна для боротьби з російськими крадіжками буде готова до кінця літа

Міністерство сільського господарства Великої Британії до кінця серпня планує завершити розробку методики верифікації зерна українського походження, а перші перевірки відбудуться в Литві вже восени. Методика дозволить визначати, чи не продають росіяни крадене українське зерно під виглядом свого.

Про це повідомив заступник міністра аграрної політики та продовольства Віталій Головня, пише Укрінформ.

Він зазначив, що Україна створила тристоронню групу разом з міністерствами сільського господарства Великої Британії та Литви, яка напрацьовує методологію визначення походження зерна на генетичному рівні. Зразки українського зерна з Науково-дослідного інституту експертизи сортів рослин до Британії вже передали. Установа накопичила достатню «генетичну базу», яка тепер дозволить довести справжнє походження агропродукції, яку росіяни продають як свою.

«До кінця серпня британська сторона має надати готову систему верифікації і методи, по яких працівники відповідних лабораторії у Литві будуть перевіряти це зерно. У вересні планується провести навчання, сподіваємося, що до кінця року ми вже матимемо результат», — розповів Віталій Головня.

У литовських портах будуть розгорнуті спеціальні лабораторії, які за зразками зерна з суден встановлюватимуть країну його походження.

«Чому у Литві? Тому що дуже багато зерна російського та білоруського походження відправляються саме з литовських портів. І цей аналіз дозволить нам фіксувати, чи не везуть під виглядом того зерна вкрадене українське, або чи не роблять з різного зерна мікс», — пояснив заступник міністра.

Він зазначив, що на міждержавному рівні це перша ініціатива. Раніше такі аналізи компанії замовляли в одноосібному порядку, наприклад, для проведення судових експертиз.

«Для нас це важливо, перш за все тому, що ми зможемо підтверджувати походження нашого зерна на таких великих об’ємах і зрештою подавати позови щодо відшкодування збитків. Коли відпрацюємо методику у Литві, проситимемо і інші країни робити подібні аналізи», — каже Віталій Головня.