Світова пропозиція ріпаку в 2024/25 МР буде нижчою, а потреби в імпорті у світі будуть вищі — аналітики

У 2024/25 МР світовий ринок ріпаку може продемонструвати «бичачий» (зростаючий) тренд завдяки перспективам скорочення врожаїв у лідерів-виробників — України, Канади та Австралії.

Про це на засіданні в Trend&Hedge Club розповіли представники Barva Invest Андрій Новосьолов та Юрій Гаврилюк, інформують ASAP Agri.

Під час посіву ріпаку в ЄС були сухі погодні умови, що обмежувало кількість посадкових площ. Потім були заморозки в Німеччині, Україні, Франції, які завдали шкоди квітнучим посівам. Тож зараз постало питання, наскільки меншим може бути врожай в ЄС, хоча він однозначно буде нижчим за минулорічний.

«Це цікавий момент для України, тому що враховуючи стан ринку ріпаку в ЄС, загальний імпортний попит Європи може бути вищим», — зазначив Андрій Новосьолов.

В новому сезоні Канада може запропонувати хороший урожай ріпаку на світовому ринку, тоді як за Австралією та її перспективами врожаю доведеться стежити. Хоча наразі в Австралії очікується менший урожай каноли.

Таким чином, загалом світова пропозиція ріпаку в 2024/25 МР буде нижчою, а потреби в імпорті у світі будуть вищі.

На думку аналітиків, в Україні виробництво також буде не найкращим порівняно з попереднім сезоном, і тому воно потенційно може скоротити пропозицію на світовому ринку.

«USDA прогнозує зниження переробки з 1 МТ в 2023/24 МР до ​​0,4 МТ в 2024/25 МР, хоча поки що важко визначити обсяг переробки. Варто зазначити, що 2023/24 МР виявився незвичайним для українського ринку, тому що за перші 3 місяці сезону було перероблено 0,5 млн тонн ріпаку, хоча зазвичай Україна експортує 65% свого експортного потенціалу в цей період», — говорить експерт.

Аналітики вважають, що цього сезону картина може бути іншою, тому що український морський коридор, забезпечений Збройними силами, продовжує працювати, тож в Україні ми можемо спостерігати високу конкуренцію між переробниками та експортерами, що також підтримується перспективами утримання досить високого рівня ціни ріпаку в новому сезоні.

Ріпак на біржі Euronext у середу подорожчав ще на 7,5 EUR/т, подолавши поріг у 500 EUR/т.