На зерносховищах може збільшитись різноманітність комах-шкідників
На потужностях для зберігання зернових починаючи з весни 2024 року очікується поширення борошняного, видовженого та волохатого кліщів.
Про це у статті журналу The Ukrainian Farmer розповів кандидат с.-г. наук, директор ТОВ «УКРАГРОХІМТРЕЙД» ТМ PROPECS Денис Середняк.
За його словами, дасть про себе знати й складська воша, яку можна побачити практично у разі суцільних скупчень. Якщо вчасно не знищити цих шкідників, проблема поширюватиметься.
Комірний і рисовий довгоносики — завжди домінували серед шкідливих жуків. Проте все частіше визначається і кукурудзяний довгоносик, який може завдати чималих втрат для зерна, особливо для кукурудзи.
«Хотілось би зазначити, що цей вид є небезпечним для багатьох країн Європи, однак в Україні його практично не було протягом семи років. У найближчий період — 2024/25 роки — за прогнозу фітосанітарного стану зерносховищ він порівняється з комірним довгоносиком»,— зауважив Денис Середняк.
Фахівець нагадав, що на борошномельних підприємствах найпоширенішим серед жуків був малий борошняний хрущак. На сьогодні його витісняють інші види чорнотілок — малий чорний, малий темний і смолянобурий хрущаки. До того ж далеко не всі інсектициди підходять для боротьби з цими шкідниками.
«Справжнім сюрпризом для олійних культур стануть суринамський і коротковусий рудий борошноїди. Для південних регіонів схильна до поширення олійна плоскотілка. У експортних партіях уже можна побачити турецького та малого борошноїдів», — зазначив Денис Середняк.
За його словами, слід зазначити й деякі види комах із прихованими фазами розвитку, таких як хлібний і зерновий шашелі, які за масового поширення доволі в короткий період знищують чимало зерна. Ці жуки гірші за довгоносиків. Якщо вони вже з’явились, крім фумігації жоден метод не допоможе.
Менш шкідливими будуть щитовидки, проте все частіше виявляється мавританська кузька, а серед облудникових — прикида злодій, які наразі потіснили більшість основних видів.
«Останнім часом спостерігаються навіть у порожніх зерносховищах комірну та хлібну міль. У зерні, що зберігається тривалий період, на диво виявляються деякі види шкіроїдів, особливо чорну трогодерму. Шинкового шкіроїда, якого раніше не цікавила кукурудза, почали фіксувати у цій зерновій культурі», — уточнив Денис Середняк.
Отже, в ентомології зерносховищ відбуваються зміни, і вони стають дедалі помітними.
«Південна комірна вогнівка раніше була дуже небажаною для кондитерів і борошномельних підприємств, однак на сьогодні цей вид метеликів активно розповсюджується в місткостях елеваторів. Нині в наші феромонні пастки регулярно потрапляють зернова, млинова та борошняна вогнівки. Цих чотири види з 34, що існують, будуть найпоширенішими»,— говорить спеціаліст.