У 2023 значно зросла переробка соняшника на вітчизняних потужностях — Укроліяпром

Експорт насіння соняшнику за вісім місяців 2023 року скоротився на 58% у порівнянні з відповідним періодом 2022 року. В той же час значно зросла його переробка на вітчизняних потужностях.

Про це повідомляє асоціація «Укроліяпром».

«Однією з основних особливостей 2022/23 МР стало значне нарощування переробки насіння соняшнику на вітчизняних потужностях, починаючи з 2023 року, після заборони його ввезення деякими країнами ЄС. Це дало змогу значно наростити переробку насіння соняшнику всередині країни. МР», — йдеться у повідомленні.

У 2022/23 МР проти 2021/22 зросло:

  • виробництво та експорт олії соняшникової — на 25,4%;
  • виробництво та ексспорт соняшникового шроту — на 27,3%; 
  • виробництво та експорт соєвої олії — на 18%,
  • експорт соєвого шроту — на 19,4%.

Ці показники могли бути вищими, за умови збільшення переробки сої всередині країни, особливо враховуючи, що експорт продуктів її переробки здійснюється, головним чином автомобільним та залізничним транспортом.

Читайте також: На європейському ринку переробники очікують на скасування заборони імпорту соняшника з України

Незважаючи на прогноз щодо зростання виробництва насіння соняшнику у 2023/24МР на 15%, очікується зменшення його кількості через значне скорочення перехідних залишків на початок маркетингового року, зазначають в асоціації.

«За таких обставин, спромогтись вийти на рівень переробки 2022/23МР можливо лише за умови максимальної переробки насіння соняшнику на вітчизняних потужностях та за умови вирішення логістичних питань поставок олії соняшникової та шроту на експорт», — додали в «Укроліяпром».