Україна має адаптувати 29 тисяч актів європейського права до вступу в ЄС

Європейський Союз надав 29 тисяч актів права, які мають бути імплементовані на момент підписання Угоди про вступ. Тож наразі триває процес «self screening» — оцінки відповідності українського законодавчого та регуляторного поля європейським стандартам.

Про це повідомляє пресслужба ЕBA.

Очікується, що в червні буде проміжний результат, а повністю цей скринінг буде завершений до кінця року, і його результати будуть оприлюднені на широкий загал.

В контексті євроінтеграції йдеться про зміну торгового режиму як з країнами ЄС, так і з третіми країнами, оскільки зі вступом Україна матиме членство в СОТ вже на умовах країни-члена ЄС. З огляду на це офіс Віцепрем’єрки запрошує бізнес долучатися до процесу підготовки до перемовин та розробити свої пропозиції чи застереження щодо доступу на загальний ринок, субсидій та фінансування, перехідних періодів та «червоних ліній».

Зокрема, це буде актуально для національних виробників, що орієнтовані на експорт, на яких, з одного боку, чекають нові можливості у зв’язку з відкриттям нових ринків, а з іншого боку — труднощі через більш захищений європейський внутрішній ринок. 

Макрофінансова допомога ЄС Україні цього року складе 18 млрд євро, однак доступ до структурних фондів ЄС, що передбачають додаткове фінансування та підтримку проведення реформ, ще лишається закритим.

За оцінками пані Стефанішиної, Україна може отримати такий доступ наприкінці року після оцінки підготовки до вступу. Однак незабаром Україна почне реалізувати двосторонні проєкти з країнами ЄС, зокрема у сфері інфраструктури, які фінансуватимуться за рахунок структурних фондів Європейського Союзу. Перший такий проєкт буде здійснений зі Словаччиною, а також ведуться перемовини з Польщею та Румунією.

Найбільше зусиль в контексті гармонізації українського законодавства до практик ЄС необхідно надолужити у сфері екології і зеленої трансформації; фармацевтичного бізнесуі; сільського господарства, де впроваджена лише третина від усіх необхідних змін, а ще треба імплементувати близько 5 тисяч документів ЄС; в сфері трудових відносин, адже в ЄС права найманих працівників є набагато більш захищеними.