Експерт пояснив нюанси дії нового законодавства про податки при експорті зерна

Зміни до Податкового кодексу, за які проголосували 12 січня депутати, потягнуть за собою зміни в процедурі експорту товарів, в тому числі зерна. Якщо експортер буде діяти в межах ліміту і не порушуватиме валютне законодавство, в його діяльності не буде жодних змін. А ось перевищення ліміту передбачає застосування певних процедур.

Про це у своєму блозі на Latifundist.com розповів адвокат, управляючий партнер юридичної фірми Kosovan Legal Group Анатолій Косован.

За його словами ліміт розраховується, як 1/3 вартості товарів експортованих за попередні 6 місяців по митним деклараціям, за якими експорте отримав оплату в повному обсязі. Тобто за такий товар або було отримано передоплату, або банками закритий валютний нагляд за поверненням валютної виручки.

У разі, якщо ліміт перевищили, то буде застосовуватися окрема процедура, а саме:

  1. До подання митної декларації експортер має зареєструвати податкову накладну на такий товар в повному обсязі за ставкою ПДВ для постачання на території України. Тобто, окрім шроту та олій,така ставка складатиме 14%. Реєстрація такої накладної не може бути зупинена.
  2. Після цього експортер матиме право на подання митної декларації та здійснення експорту.
  3. В подальшому,тільки після отримання повної оплати за товар і закриття банком контролю щодо повернення валютної виручки (про що банк самостійно звітує в податкову протягом 3 днів, а податкова повідомляє експортера в електронний кабінет), експортер матиме право зареєструвати розрахунок коригування та змінити ставку податку за експортованим товаром на нульову. Реєстрація розрахунку коригування також не зможе бути зупинена податковими органами.
  4. Після реєстрації розрахунку коригування, у випадку, якщо у експортера виникне від’ємне значення суми ПДВ,воно підлягатиме бюджетному відшкодуванню.
  5. Також змінами зафіксовано, що новою вимогою для обов’язкової реєстрації платником ПДВ є придбання/постачання товарів для використання в операціях, до яких застосовується режим експортного забезпечення.
  6. І щоб остаточно зафіксувати цей алгоритм як працюючий, законом заборонено проведення розрахунків іншим шляхом, аніж отримання коштів від нерезидента на рахунки експортера в Україні такі як: зарахування зустрічних вимог або отримання оплати на рахунки іноземних банків та інші.