Казахстан може залишитися без врожаю зерна через дефіцит газу

У Казахстані сформувався дефіцит газу через що нічим сушити урожай зерна. Якщо паливо в найближчі дні не надійде на підприємства з зерносушарками — врожай може згоріти, а країна залишиться без хліба.

Про це пише ElDala.kz.

Представник компанії, яка займається обслуговуванням зерносушильних установок по всій країні Олег Петушин розповів, що перебої з поставками газу почалися приблизно тиждень тому. Пов'язано це з тим, що на початку місяця торги газом перевели в електронний формат.

«На початку вересня ми ще якісь залишки газу вибирали, але зараз вже нічого не залишилося. І потім газ стало просто ніде брати. На цьому тижні обіцяли провести додаткові електронні торги, але вони не відбулися. Тепер обіцяють наступного тижня, але теж немає ніяких гарантій, що вони відбудуться, і ми отримаємо газ», — зазначив Олег Петушин.

Компанія знає ситуацію з урожайністю, оскільки обслуговує фермерів у всіх основних зерносіючих регіонах. Через літню посуху в Костанайської області показник в три рази поступається торішньому — 3-4 ц/га. У Акмолинської і Північно-Казахстанської областях врожайність вище, але обсяг зібраного врожаю також у два рази нижче, ніж звичайно. Крім того в середині вересня пройшли дощі, через що техніка більше тижня не могла виїхати на поля. Після відновлення прибирання фермери збирали вологе зерно. Перед зберіганням його необхідно сушити.

«У одного нашого клієнта на току зараз лежить 5 тис. т зерна, у його сусіда 2 тис. т. Вологість пшениці 23-24%, тоді як за нормою вона повинна бути 13,5%. Рахунок йде на дні — ще трохи, і зерно просто почне «горіти» всередині. Врожай буде втрачено. З огляду на загальну ситуацію, це загрожує справжньою катастрофою — ми залишимося без хліба. Але поки газу немає, сушарки запустити неможливо», — додав Олег Петушин.

Дизельного палива для заміни газу теж немає. Наприклад, в Павлодарської області дизель на АЗС подорожчав до 238-255 тенге за літр, але його знайти все одно неможливо — навіть автотранспорт заправляється тільки за талонами.