Понад 20% експорту зерна здійснюють ризикові підприємства — БЕБ

З 9 місяців 2023 року ризикові підприємства експортували зернові невідомого походження на 133,9 млрд грн. Це понад 20% від загальної кількості.

Про це повідомила пресслужба Бюро економічної безпеки.

Одним з найпоширеніших методів «чорного» експорту зерна є використання ризикових підприємств, які оформлені на підставних осіб для придбання зерна за готівку. Ці компанії не подають документи про походження зерна або декларують у митних деклараціях удаваних виробників.

«Після того, як зерно залишає межі України, його перепродають кілька разів і воно вже легально потрапляє до кінцевого покупця. В результаті валютна виручка не повертається до України, а бюджет не отримує надходжень, оскільки компанії-експортери є фіктивними. Зазвичай кінцевим покупцем зерна є компанія нерезидент, яка передає кошти за товар іншому нерезиденту, повʼязаному з українським експортером», — зазначили в БЕБ.

Також існує схема, в якій валюта перераховується на розрахункові рахунки нерезидента. Згодом він закуповує товар, наприклад, у Китаї та імпортує до України, щоб реалізувати його за готівку та продати іншим підприємствам податковий кредит.

Працівники Бюро економічної безпеки постійно аналізують експортні операції. До ДМС направлено майже 4,5 тисячі доручень щодо ініціювання огляду (переогляду) вантажів. За інформацією ТУ БЕБ в Одеській області митниця відмовила у митному оформленні 75 митних декларацій загальним обсягом 1,6 млн тонн на суму понад 430 млн доларів.

«В рамках 22 кримінальних проваджень детективи БЕБ повідомили про підозру 12 посадовим особам «ризикових» підприємств-експортерів зерна за вчинення злочинів, передбачених статтями 212 та 205-1 Кримінального кодексу України, проведено 71 обшук, 12 кримінальних проваджень вже скеровано до суду. Судами винесено 8 обвинувальних актів», — повідомили в пресслужбі.