В Індії ввели заборону на експорт пшениці


Джерело фото: Elevatorist.com

Індія заборонила експорт пшениці в суботу, 14 травня, всього через кілька днів після того, як заявила, що націлена на рекордні поставки цього року, оскільки спекотна погода скоротила виробництво в країні, а внутрішні ціни злетіли до історичного максимуму.

Про це повідомляє Reuters.

Індійський уряд заявив, що все одно дозволить експорт, підкріплений вже виданими акредитивами, а також країнам, котрі потребують постачання, «щоб задовольнити свої потреби в продовольчій безпеці».

Глобальні покупці розраховували на поставки від другого за величиною виробника пшениці у світі після того, як експорт з Чорноморського регіону впав, після вторгнення Росії в Україну наприкінці лютого. До заборони Індія планувала цього року відвантажити рекордні 10 млн т.

Заборона може підвищити світові ціни до нового максимуму і вдарити по бідним споживачам в Азії та Африці.

«Ця заборона шокує. Ми очікували скорочення експорту через два-три місяці, але схоже, що цифри інфляції змінили думку уряду»,— говорить трейдер з Мумбаї.

Зростання цін на продукти харчування та енергоносії підштовхнуло річну роздрібну інфляцію в Індії до восьмирічного максимуму в квітні, посиливши думку економістів про те, що центральному банку доведеться більш агресивно підвищувати процентні ставки для стримування цін.

Ціни на пшеницю в Індії зросли до рекордно високого рівня, на деяких спотових ринках до 25 тис. рупій ($322,71)  за тонну, проти встановленої урядом мінімальної ціни підтримки в 20,150 тис. рупій.

Раніше, цього тижня, Індія окреслила свою рекордну експортну ціль на 2022/23 фінансовий рік, який розпочався 1 квітня, додавши, що направить торговельні делегації до таких країн, як Марокко, Туніс, Індонезія та Філіппіни, щоб вивчити шляхи подальшого збільшення поставок.

Але різке та раптове підвищення температури в середині березня означає, що об'єм врожаю може бути меншим, ніж очікувалося, приблизно на 100 млн т або навіть нижче, як зазначає трейдер з Нью-Делі. За оцінками уряду, виробництво досягне рекордного рівня в 111,32 млн т.

«Закупівлі уряду впали більш ніж на 50%. Спотові ринки отримують набагато нижчі пропозиції, ніж минулого року. Усе це свідчить про зниження врожаю»,— сказав трейдер.

Заробляючи на зростанні світових цін на пшеницю, після вторгнення Росії в Україну, Індія експортувала рекордні 7 млн т пшениці у 2021/22 році, що на 250% більше, ніж у попередньому сезоні.

«Зростання ціни на пшеницю було досить помірним, а ціни в Індії все ще значно нижчі, ніж світові. Насправді, ціни на пшеницю в деяких частинах країни підскочили до нинішнього рівня ще минулого року, тож заборона експорту — це не що інше, як рефлекторна реакція», — говорить Раджеш Пахарія Джайн, трейдер із Нью-Делі.

У квітні Індія експортувала рекордні 1,4 млн т пшениці, а в травні вже були підписані угоди на експорт близько 1,5 млн т.

«Заборона індіського експорту підвищить світові ціни на пшеницю. Адже зараз на ринку немає іншого великого постачальника», — сказав інший трейдер.