Врожай зернових та олійних в Україні може бути мінімальним за останні 10-15 років

Загальний обсяг виробництва зернових та олійних культур в Україні у 2022 р. оцінюється на рівні 53,3 млн тонн, що на 51% нижче за рекордний показник попереднього сезону. При цьому для зернових урожай може стати мінімальним за останні 15 років, а для олійних за останнє десятиліття, прогнозує ІА «АПК-Інформ».

Зменшення виробництва зернових та олійних пов’язано з вторгненням росії та неможливістю провести нормально посівну. Внаслідок бойових дій дуже небезпечним виглядає проведення посівної більш ніж у 9 областях країни: Чернігівській, Сумській, Київській, Харківській, Луганській, Донецькій, Запорізькій, Херсонській та Миколаївській. Частково ризиковані райони для посівної наразі є в Житомирській, Полтавській і Дніпропетровській областях.

Під урожай 2022 р. озимими зерновими було засіяно 7,6 млн га, що на 7% нижче, ніж роком раніше (8,2 млн га), та практично співпадає з показником у 2020 р. А от під ярим клином поточного року війна та її наслідки обумовлять більш суттєві коригування – загальна площа під зерновими та зернобобовими може скласти 4,7 млн га, що на 39% нижче за показник попереднього року.

В той самий час загальна площа сівби олійних у країні в 2022 р., за оцінками «АПК-Інформ», може знизитися до 6,8-6,9 млн га з урахуванням уже засіяних площ під озимим ріпаком, що стане мінімальним показником із 2010 р.

Основна частка традиційно залишиться за соняшником 61% (73% в 2021 р.). Близько 21% та 17% можуть зайняти відповідно ріпак і соя (12% та 15% у 2021 р.).

Очікується зниження врожайності через обмеження доступу до відповідних ресурсів у деяких областях, а також скорочення збиральної площі, яка, в свою чергу, залежатиме від ситуації в регіоні.

Однак даних обсягів виробництва цілком достатньо для забезпечення внутрішніх потреб України.