Росія може втратити лідируючі позиції з експорту зерна через мито

Російське мито на експорт зерна може підірвати її лідируючі позиції з постачання пшениці. У світовому експорті Росія забезпечує чверть усіх поставок зернової.

Про це повідомило видання Financial Times, пише Latifundist.com.

У Росії після декількох років тимчасових обмежень на експорт, з червня 2021 року ввели постійні тарифи на вивезення основних зернових культур. Такі заходи уряд прийняв у відповідь на зростання внутрішніх цін на зерно, а також, щоб захистити вітчизняних споживачів від зростання продовольчої інфляції.

«Насправді вартість зерна надає обмежений вплив на роздрібні ціни, і вплив тарифів на продовольчу інфляцію незначний. Що стосується пшениці, то держава вимагає обтяжливі 70% від всього, що експортується за ціною вище 200 $/т, позбавляючи російських сільгоспвиробників здебільшого вигоди від зростання світових цін на зерно», — йдеться у повідомленні.

Податок аграріїв може скласти більше $4 млрд у сезон врожаю 2021/22 МР через що російські сільгоспвиробники можуть втратити 15-30% свого доходу. Крім того, тариф на експорт вводиться в період, коли витрати аграріїв різко зростають через збільшення цін на добрива. Наслідки зниження маржі сільгоспвиробників вже відчуваються.

«Ми очікуємо, що врожай пшениці в країні знизиться на 12%, або на 10 млн т, у порівнянні з минулим роком, не дивлячись на рекордно високі посівні площі. Несприятлива погода, без сумніву, вплинула на обсяг виробництва, але скорочення витрат деякими аграріями Росії також сприяло зниженню врожайності. Ми можемо побачити скорочення посівних площ пшениці, а скорочення витрат передбачає меншу врожайність і більший ризик неврожаю при несприятливій погоді», — підкреслили експерти.

Ця ситуація складна для аграріїв Росії і деяких їхніх основних імпортерів, таких як Єгипет. Крім того, через сформованих умов може вирости прибуток для російських конкурентів. Найбільшу вигоду, ймовірно, отримають сільгоспвиробники з ЄС і України.