13 червня 2025, 18:00, Україна

В Україні можуть ввести 10% мито на сою та ріпак: депутати обговорили відповідну правку

13 червня Податковий комітет Верховної Ради розглянув правку №40 до законопроєкту №13134, яка передбачає запровадження 10% експортного мита на сою та ріпак, повідомляє Latifundist.com. 

Читайте всі новини елеваторного ринку в нашому Телеграм-каналі

Автори правки — заступник голови комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський та депутат Андрій Мотовиловець — стверджують, що це мито мито спрямоване не проти виробників, а трейдерів, і має стимулювати переробку сировини в Україні.

«Протиставляти малих і середніх фермерів і переробників — це принципово невірно. Найбільше від появи переробки виграють малі і середні фермери. У них зʼявиться вибір: вони зможуть продати на переробку, або продати на експорт», — сказав він.

Також він додав, що  окремі країни ЄС незадоволені українським сировинним експортом.

«Вони нам це висувають як претензію, вони вводять проти нас квоти і обмеження. І що вони роблять — двічі заробляють на нас: один раз на митах і квотах проти нас, і на переробці нашої сировини. Ця ініціатива, яку ми обговорюємо, вона повертає ситуацію навпаки. Ми запроваджаємо мито не для виробників, а суто для трейдерів, щоб надавати кошти в наш бюджет, а не їх», — наголосив Кисилевський.

За його словами, в Україні є переробні потужності, які недозавантажені. З 2022 року їх набудовано на 3 млн т переробки, ще майже 3 млн т будується. Тож з кожної тонни переробки Україна може мати додаткові надходження в бюджет. 

Втім, частина депутатів виступила проти введеня мит. Ярослав Железняк назвав ініціативу повторенням «соєвої правки».

«Так, це соєва правка, сумновідома, яка вже була у нас. Внесена була минулим скликанням, «збита» вона була нами, тому що такого роду рішення впливають на ринкові умови. Хтось від цих рішень виграє і це очевидно, зокрема великі виробники агропродукції, які контрактують судна великі для експорту. Хтось від цього рішення програє, ті, хто не можуть дозволити собі прямий експорт закордон, не зможуть скористатися цими можливостями. І програють трейдери, великі трейдери, які не мають своїх виробничих потужностей. Безперечно виграють переробники», — сказав голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Читайте також: ВАР закликала уряд не впроваджувати обмежень на експорт ріпаку з України

  • Раніше в Мінагро заявили, що питання обмеження експорту ріпаку з України поки що на стадії аналітики.

Ірина Шевчук, Elevatorist.com, 2025 р.