Вчора, 09:00 Україна

Коваль розповів про два основні сценарії розвитку подій у торговельних відносинах між Україною та ЄС

Україна хоче продовжити співпрацю з Євросоюзом у межах автономних торговельних заходів (АТЗ) і пропонує розширити перелік «чутливих» агропродуктів. Про це в інтерв'ю «Інтерфакс-Україна» повідомив міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль.

Читайте всі новини елеваторного ринку в нашому Телеграм-каналі

Наразі спостерігається неоднозначне бачення майбутніх торговельних відносин між Україною та ЄС у межах АТЗ, сказав він. Це змушує українську сторону шукати альтернативні ринки збуту.

Україна розглядає два основні сценарії розвитку подій. Перший передбачає продовження режиму автономних торговельних заходів з ЄС, але зі збільшенням переліку чутливих продуктів, кількість яких наразі складає сім позицій.

Другий варіант, який наразі обговорюється, — лібералізація торгівлі відповідно до статті 29 Угоди про асоціацію, що передбачає розширення переліку товарів, які можуть експортуватися в ЄС, з переглядом і суттєвим збільшенням квот.

Міністр зазначив, що чим менше українська продукція буде створювати тиск на ринок ЄС, тим легше вести переговори. Зараз триває підготовка до фінальної стадії переговорів.  

За деякими напрямками експорт зріс більш ніж на 30% на рік. Так, поставки до Африки вже сягнули $2,6 млрд, а також активно розвивається співпраця з країнами Близького Сходу, Південно-Східної Азії, зокрема з Малайзією, Індонезією та Бангладеш.

Водночас частка українського агроекспорту до ЄС поступово зменшується. Якщо до початку повномасштабної війни вона становила 73%, то за підсумками 2024 року — лише 52%.

«Ми скорочуємо частку ЄС у структурі експорту та шукаємо альтернативи. Водночас європейський ринок залишається преміальним за цінами, зручним у плані логістики та необхідним для підтримки якості української продукції», — підкреслив Коваль.

Читайте також: Україна може втратити понад $4 млрд, якщо ЄС скасує безмитну торгівлю — Хоменко

  • Європейська комісія не планує продовжувати безмитну торгівлю з Україною в тому вигляді, в якому вона зараз існує.
Євгенія Тулаїнова, Elevatorist.com, 2025 р.