Сьогодні, 15:00 Логістика

Майже 60 суден чекають проходу Суліни до українських портів: демередж зріс до $6–7 тис. на добу — Avalon Shipping

Біля Сулінського каналу в територіальних водах Румунії накопичилося 50–60 суден, які очікують проходу до українських портів. Частина з них стоїть у черзі понад тиждень, а демередж для судна дедвейтом близько 6 тис. т становить $6–7 тис. на добу. Про це розповіла операційна менеджерка Avalon Shipping Катерина Кононенко в інтерв'ю Latifundist.com.

Читайте всі новини елеваторного ринку в нашому Телеграм-каналі

За її словами, кількість суден біля Суліни почала швидко зростати після зупинки українських глибоководних портів. Спочатку фрахтувальники чекали на відновлення їхньої роботи, але згодом почали переорієнтовувати судна на Дунай.

Поки в черзі було до 20 суден, її вдавалося розвантажувати. Після перевищення цього показника почався колапс. Ситуацію додатково ускладнили кілька днів закриття Сулінського каналу, погодні обмеження, святковий день у Румунії та пріоритетний пропуск окремих категорій суден.

Одним із вузьких місць залишається нестача румунських лоцманів. Через Сулінський канал судна можуть проводити лише румунські лоцмани, тому українських фахівців залучити на цій ділянці неможливо.

Додатковою проблемою є те, що в Суліні працює одна комісія, яка оформлює судна. Оформлення одного судна займає щонайменше годину, а якщо виникають проблеми — до 1,5–2 годин. За словами Кононенко, робота трьох-чотирьох таких комісій могла б пришвидшити проходження черги.

Крім цього, суднові агенти не мають доступу до списків суден на проходження Сулінського каналу. Черговість формують через взаємодію Адміністрації морських портів України, румунської Адміністрації Нижнього Дунаю в Галаці та Адміністрації Сулінського каналу. Агенти не можуть перевірити, чи внесене їхнє судно до списку, і часто дізнаються про надання лоцмана лише приблизно за годину до проходу.

Кононенко зазначає, що тривале очікування збільшує витрати судновласників.

«На судні дедвейтом близько 6 тис. т демередж зараз становить $6–7 тис. на добу. Раніше було $4 тис., можна було домовитися про $4,5 тис. або навіть менше. Але які ставки фрахту, такий тепер і демередж», — пояснює вона.

Кононенко також вважає, що румунська сторона не зацікавлена щодня заводити до українських портів велику кількість суден.

«Для румунів у пріоритеті їхні судна, які йдуть до Румунії. А зайде українське судно сьогодні чи простоїть ще день — для них це не так критично», — каже Кононенко.

Читайте також: До портів Великої Одеси щодня заходять і виходять 3-4 кораблі — Зеленський

Ірина Шевчук, Elevatorist.com, 2026 р.