Зіткнення інтересів з сусідніми європейськими країнами не завадить Україні продавати кукурудзу в ЄС. Експорт лишатиметься високим — Качка
Україна має налагодити торгівлю з Європейським Союзом в аграрній сфері по тих товарах, по яких була часткова лібералізація до війни. Про це на конференції Black Sea Grain 2025 розповів заступник міністра економіки України — торговий представник України Тарас Качка.
Читайте всі новини елеваторного ринку в нашому Телеграм-каналі
«І тут дуже важливо, що треба зрозуміти. Досить часто в угодах про вільну торгівлю записують теоретичні юридичні рамки, а не практичні умови торгівлі. Для прикладу, у нас в угоді про вільну торгівлю з Європейським Союзом з часів ведення переговорів в 2009-2010 роках зафіксована тарифна квота на експорт кукурудзи в 650 тис. т. І далі зазначено, що мито складає 100 з чимось євро за тонну. І це лише юридичні рамки. Ніколи не було такого мита і ніколи не було такого обсягу торгівлі. Тобто ми завжди експортували більше», — сказав він.
За словами Качки, до повномасштабного вторгнення Росії Україна експортувала рекордний обсяг кукурудзи до ЄС — 14 млн т в 2021-му році.
«Фактична тарифна політика Європейського Союзу відображала баланс в кукурудзі і мито на кукурудзу в ЄС з будь-якої країни становить 0. Ті цифри, той баланс імпорту, який в Європейському Союзі відображає реальний попит, реальну зацікавленість Союзу в кукурудзі і відображає, чия кукуруза найбільш популярна», — каже Качка.
Він зазначив, що імпортний обсяг попиту кукурудзи в Європейському Союзі навіть більший, ніж український експорт, тобто це обсяг 20-22 млн т щонайменше.
«Українська кукуруза найбільш затребувана з різних чинників: близькість географічна, ціна, якість, формат поставки. Я думаю, що по всіх критеріях ми найкращі», — додав торгпред.
Однак в України є певні зіткнення інтересів з сусідніми країнами, які є членами ЄС, нагадує Качка.
«Чи це впливає на попит на українську кукурудзу в ЄС? Не впливає жодним чином. Тому очевидно, що ми будемо продавати кукурудзи більше, як би ми не домовились безпосередньо з Європейським Союзом. Ми, очевидно, будемо політично вести діалог з сусідніми країнами і будемо зберігати ті обмеження на експорт кукурузи до сусідніх країн-членів», — підсумував Качка.
Читайте також: Тарифна війна США може вплинути на торгівлю між Україною та Європейським Союзом — Качка
Євгенія Тулаїнова, Elevatorist.com, 2025 р.