Європейське «захищаюче мито» на російські зернові та олійні може загострити для України конкуренцію за ринок Китаю — аналітики
Європейське «захищаюче мито», що набирає чинності 1 липня, на імпорт більшості зернових, олійних і продуктів переробки російського та білоруського походження в олійному секторі найбільше може вплинути на ринки шротів і загострить для України конкуренцію на ринку Китаю.
Про це пишуть аналітики АПК-Інформ.
«Обсяги експорту шроту російського походження до Євросоюзу були вагомими і переорієнтувати їх на інші ринки буде досить проблематично. Але, враховуючи географічне наближення до глобального світового імпортера — азійського ринку, частина обсягів може бути переорієнтована в даному напрямку, зокрема до Китаю. Таким чином, у новому сезоні очікується загострення конкуренції на китайському ринку, що може призвести до подальшого скорочення на ньому частки українського соняшникового шроту на користь російського»,— припускають в АПК-Інформ.
Водночас дана ситуація може позитивно вплинути на обсяги відвантаження українського соняшникового шроту на європейський ринок. Країни ЄС у поточному сезоні вже збільшили імпорт українського продукту на 6%, до 1,2 млн тонн (за липень-травень 2023/24 МР — дані Єврокомісії).
Читати по темі: ЄС закриває імпорт російської сільгоспродукції, зокрема олійних
Однак обсяг імпорту російського продукту за цей же період теж збільшився на третину — до 775 тис. тонн.
«Захищаюче мито» ЄС також може добре позначитися на українському ринку ріпакового шроту, особливо напередодні старту переробки ріпаку. Так, для даного сектору Євросоюз є основним ринком реалізації з часткою близько 73%, і де український продукт досить серйозно конкурує з російським та білоруським.
Зокрема, частка російського ріпакового шроту в загальному імпорті країнами ЄС цього продукту становить у поточному сезоні 41%, білоруського — майже 32% та лише близько 21% — це український шрот.